Újabb megbetegedés a szomszédos megyében
Dr. Karácsonyi Ottó, a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztályának vezetője, vármegyei főállatorvos tájékoztatása szerint április 17-én újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei állattartó gazdaságban állapította meg a ragadós száj- és körömfájás betegséget a NÉBIH laboratóriuma.
Az ismételt eset kapcsán az alábbiakról tájékoztatja a szarvasmarha-, sertés-, juh –és kecsketartókat a ragadós száj- és körömfájás elleni hatékony védekezés fontosságáról és a megelőzéséhez szükséges legfontosabb tudnivalókról.
A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) rendkívül fertőző betegség, amely a párosujjú patás állatokat (elsősorban szarvasmarha, sertés, juh, kecske; vadon élő fajok közül őz, gím- és dámszarvas, muflon, vaddisznó) érinti.
Terjesztésében a legnagyobb szerepe az élőállatok közötti közvetlen érintkezésnek van, de a betegség könnyen terjed állati termékekkel, és ragályfogó tárgyak vagy személyek útján is.
Fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden állategészségügyi szabályt és járványvédelmi előírást:
Csak olyan személy lépjen be az állatok tartási helyére, akinek a jelenléte valamilyen okból ott nélkülözhetetlen.
Az állattartó telepre be-és kihajtó minden járművet alaposan fertőtlenítsenek.
Viseljen mindig tiszta munkaruhát, lábbelit, ha az állatai közelébe megy.
Tisztítsa rendszeresen az állatgondozáshoz használt eszközöket, szerszámokat, munkagépeket, és ne adja kölcsön azokat más állattartónak.
Ne használjon fel más állattartó telepről származó takarmányt, almot vagy szerszámot, azokat ne is vigye be a gazdaságába.
Az állattartó telepet megfelelően kerítsék körül, hogy megakadályozzák az állatok vadon élő fogékony állatokkal való közvetlen érintkezését.