Polgármesteri köszöntő
Örömmel és tisztelettel köszöntöm Önt Szákszend község Önkormányzatának Képviselő-testülete és polgárai nevében településünk honlapján. Virtuális látogatása során őszintén remélem, hogy hasznos információkat fog találni történelmünkről, az önkormányzat és intézményeinek működéséről, programkínálatunkról.
A jelenleg 1585 lakosú Szákszend Szák és Szend egyesülésével jött létre 1984-ben. A két község összeépülésével, mintegy 5 km hosszú település alakult ki, mely Komárom-Esztergom megye egyik leghosszabb községe. Településünk a Kisalföld és a Vértes találkozásánál fekszik, határában jó minőségű termőföldek találhatók, patakokkal tagoltan. Fő vízfolyásán a Szend-i éren szép fekvésű tavakat alakítottak ki szorgalmas elődeink, jelenleg halas és horgász tóként üzemelnek.
Szák legkorábbi okleveles említése Zaak alakban 1281-ből való, míg Szend település Zend néven 1421-ből származó oklevélben található. A korábbi múltról avar kori temető és római kori leletek tanúskodnak.
A török hódoltság alatt mindkét település elnéptelenedett. Benépesítésükre a XVII század első felében gróf Nádasdy Ferenc révén Szákon evangélikus szlovákok, Szenden az Esterházyak által református magyarok és evangélikus szlovákok telepedtek le. Katolikusok a XVIII. század közepén jelentek meg. A megélhetést a jó minőségű termőföld biztosította
A helyi mezőgazdaság társas és egyéni vállalkozásain kívül ma már elsősorban a környező városokban, a 20-30 km-re lévő (Oroszlány, Tatabánya, Komárom, Mór, Kisbér) ipari parkjainak cégei és a Vértesi Erőmű nyújtanak munkavállalási lehetőséget. A vállalatok saját járműveikkel szállítják dolgozóikat.
Településünkön átmenő országos közút forgalma kicsi, melynek következtében településünk csendes, levegője fekvésének és a határában lévő nagy kiterjedésű erdőknek köszönhetően tiszta. Lakosaink vendégszeretők környezetükre igényesek.
Településünk infrastruktúrával teljeskörüen ellátott. A 90-es évek közepétől a meglévő villamos energia és az ivóvíz szolgáltatás mellett elkészült a gázvezeték, a telefonhálózat, a szennyvízcsatorna és a közösségi antennarendszer.
Az ezredfordulón megépült faluház nyújt méltó helyet a különféle közösségi és családi rendezvényeknek, valamint az Internet-hozzáféréssel rendelkező iskolai és községi könyvtárnak. A 2005-ben átadott új orvosi rendelő biztosítja a korszerű beteg és védőnői ellátást. Gyermekeink nevelését és oktatását 3 csoportos óvoda valamint 8 osztályos általános iskola biztosítja.
Reméljük, hogy honlapunkkal felkeltettük érdeklődését, kedvet kap településünk meglátogatására és személyesen is üdvözölhetjük Önt:
Papp Attila Csaba
polgármester