Szélerőművek: rendkívül szigorú az engedélyeztetés
Magyarország területének csupán 10-15%-a felel meg annak a 36 elemből álló, rendkívül szigorúan vett szempontrendszernek, ami alapján egy adott területre szélerőmű telepíthető.
Szákszend három „pontja” ilyen – ez is elhangzott azon a lakossági fórumon, melyet Papp Attila Csaba polgármester hívott össze, miután az Electron Holding Zrt. az év elején turbinák telepítésének szándékával kereste meg az önkormányzatot.
A fórumra nagyjából ötven érdeklődő érkezett, bevezetőjében a polgármester úgy fogalmazott, hogy lát benne fantáziát, amennyiben a társaság minden szükséges engedélyt megszerez, és az érintett területek gazdáival megegyezik, hiszen magántulajdonban lévő földekről van szó.
Az Electron Holding Zrt. részéről Szalai Belián projektfejlesztési igazgató és dr. Kiss Eszter projektfejlesztési szakértő mutatta be a Szákszendet, Dadot, Bokodot érintő komplett beruházást, valamint az engedélyeztetési eljárás részleteit, s emelték ki azt a bizonyos 36 elemből álló, igen komoly szempontrendszert, melyből, ha csak egyetlen egy nem teljesül, nem valósulhat meg. Ezek a követelmények – a többi között – a 700 méteres védősáv kialakítása, az élettani, környezeti hatások vizsgálata mellett például a madarak vonulási útvonalának egy teljes éven át történő megfigyelését is tartalmazzák.
A 130 méter magas és 80 méteres lapátokkal rendelkező turbinák hanghatásról elhangzott, hogy a 100 méter távolságban végzett zajterhelési vizsgálat normál beszédhang értékével zárult. A cég egy 7 megawattos szélerőművet Szákszend déli, kettőt pedig a keleti oldalára tervez – mutatta a projektfejlesztési igazgató a térképen. Vitathatatlan, hogy lesz egy „látványuk”, de amíg egy ugyanilyen teljesítményű napelem rendszerhez 15-20 hektár föld szükséges, addig egy turbinához elegendő ezer négyzetméter, és a hozzá vezető szervizút. Kérdésként hangzott el, hogy az utak miért nem láthatóak a térképen, de – mint Szalai Belián – elmondta, jelenleg amolyan „nulladik” állapotban van a projekt. A turbinák tervezett helyei csak tájékoztató jellegűek, nagyjából behatároltak csupán, hiszen épp a 36 szempont miatt végül lehet, hogy 100-200 méterrel odébb valósíthatóak meg, addig pedig nem érdemes az utakat tervezni. Többször felmerült a madarak vonulásának útvonala, de mint mondták, nem attól kell tartani, hogy nekirepülnek, inkább attól, hogy eltéríti őket a vonulási úttól, s emiatt nem találják a megszokott táplálkozási pontjaikat. Ezért is fordulhat elő, hogy olykor elegendő a tervezettől 100-200 méterrel odébb felépíteni a turbinát.
Az előadók a fórum során hangsúlyozták a szélerőművek előnyeit a megújuló energiaforrások tekintetében a napelemekkel szemben: más a termelési görbéje, kisebb a területigénye, és azt is kiemelték, hogy a Szákszenden és Dadon termelt villamos energiát a bokodi csatlakozási ponton keresztül közcélú hálózatra juttatnák el, ami hozzájárul az ország energetikai függetlenségéhez, mindamellett, hogy a turbinák a telepítést követően nagyjából 50 évig termelnek nulla emisszióval.
A népegészségügy, a környezetvédelem, de a radarok miatt még a honvédelem is szerepel szakhatóságként az igen szigorú engedélyeztetési folyamatban – mondta az igazgató, mire kérdésként merült fel, hogy ha a turbinák megzavarják a radarokat, akkor nem kell-e aggódni a pacemakerrel élőknek? A válaszban elhangzott, hogy ilyen tekintetben sincs ok aggodalomra, a radarokat a forgó lapátok zavarhatják meg, mert esetleg repülőként érzékelhetik. A megvalósítással járó, az aszfaltos út esetleges károsodásával kapcsolatos kérdésre kijelentették, hogy ha előfordul, megtérítik, és a turbinákhoz vezető utak megerősítését, folyamatos karbantartását is garantálták.
Az is elhangzott, hogy a földtulajdonosok többségével már felvették a kapcsolatot, van, akitől hozzájáruló nyilatkozattal is rendelkeznek.
Ha mindhárom szélerőmű megvalósulhat minden szükséges engedély, hozzájárulás birtokában, akkor – mondták – a jelenlegi számítások és szabályozások szerint évi 40-45 millió forint iparűzési adó érkezhet Szákszendre két-négy éven belül.
Szalai Belián úgy vélte, hogy az előzetes vizsgálatok alapján a Szákszendre tervezett turbinák megépítésének nem lesz szakhatósági, engedélyeztetési akadálya, Papp Attila Csaba polgármester pedig zárszavában azt mondta, hogy ez egy lehetőség a falu számára. Lehet, hogy mégsem valósulhat meg, de ha igen, az hosszú távon a falu érdekeit szolgálja, és biztos vagyok benne, hogy a következő két évtizedben nem adódik ilyen lehetőségünk – fogalmazott.
A szélerőművek telepítéséről a szákszendi képviselők várhatóan ismét tárgyalnak a következő ülésükön.